W 2024 r. dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Najniższe pensje przekroczą 4200 zł

Wielkimi krokami zbliża się koniec terminu rozliczeń podatku PIT za 2022 rok. Wielu podatników pyta, co zrobić z otrzymanym drukiem PIT-11. Czy zawsze należy go rozliczyć?
» Ostatnie dni na rozliczenie PIT 2023. Skarbówka nie zawsze zrobi to za Ciebie
PIT-11 jest drukiem, który podatnicy otrzymali od swoich pracodawców w lutym 2023 roku. Ma być on dla nas nie tylko informacją o pobranych w 2022 roku zaliczkach na podatek PIT przez naszego pracodawcę, lecz również ma stanowić pomoc w sporządzeniu rocznego rozliczenia podatkowego. Czy oznacza to, że każdy podatnik, który otrzymał PIT-11 musi go bezwzględnie rozliczyć do 2 maja? Odpowiedź brzmi – I tak, I nie …
Źródło: shutterstock
PIT-11 jest to informacją o uzyskanych w 2022 roku dochodach (przychodach) oraz pobranych zaliczkach na podatek PIT. Obowiązek jego wysyłki zarówno do urzędu skarbowego, jak i pracownika ciąży na każdym pracodawcy, który dokonywał zatrudnienia w 2022 roku. Druki PIT-11 za 2022 rok podatnicy powinny uzyskać w terminie do końca lutego i rozliczyć je na odpowiednim druku PIT. Oznacza to, że jeżeli i Ty byłeś zatrudniony choć jednego dnia w 2022 roku, to powinieneś uzyskać od swojego pracodawcy informację PIT-11 o wysokości podatku PIT, jaki został za Ciebie odprowadzony do skarbówki. Co powinieneś z nim zrobić?
Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Dla jednych podatników PIT-11 będzie wyłącznie drukiem informacyjnym, do wglądu – dla innych drukiem, na podstawie którego rozliczy swoje roczne zeznanie podatkowe PIT-36 bądź PIT-37. Osobami, które nie muszą przejmować się PIT-11 są m.in. emeryci i renciści, którzy otrzymali z ZUS PIT-40A/11A. W ich przypadku usługa Twój e-PIT rozliczy ich automatycznie. W takiej samej sytuacji są osoby młode do ukończenia 26 roku życia, które uzyskują dochody do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł, a także pozostali podatnicy, których dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku - 30 000 zł w skali całego 2022 roku.
Od momentu uruchomienia przez Ministerstwo Finansów usługi Twój e-PIT, konieczność samodzielnego rozliczenia druku PIT-11 została w dużej mierze wyeliminowana. Większość podatników nie musi samodzielnie uwzględniać druku PIT-11 i wypełniać swojej deklaracji PIT. Ministerstwo Finansów na podstawie PIT-11 otrzymanego od naszego pracodawcy, przygotowało bowiem wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, które można przeglądać w e-Urzędzie Skarbowym od dnia 15 lutego.
Oznacza to, że generalnie nie ma obowiązku samodzielnego uwzględnienia PIT-11 w deklaracji PIT. Wszystkie zeznania podatkowe przygotowane przez skarbówkę zostaną automatycznie zaakceptowane i wysłane 2 maja.
Niestety, jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach …
» Program do rozliczenia PIT 2023
PIT-11 warto rozliczyć samodzielnie szczególnie wtedy, gdy liczymy na uwzględnienie przysługujących nam ulg podatkowych. Dużo bowiem z nich nie jest automatycznie rozliczona w rocznym zeznaniu PIT-37 udostępnionym przez Ministerstwo Finansów. Choć logując się do usługi nie musimy już przepisywać swoich danych z PIT-11 od pracodawcy do PIT-37, to musimy samodzielnie uwzględnić ulgi podatkowe. Samodzielnie musimy również uwzględnić wspólne rozliczenie małżonków w Twój e-PIT. Powoduje to, że wielu podatników nie decyduje się na skorzystanie z zeznania przygotowanego przez skarbówkę, lecz korzysta z prywatnych programów do rozliczeń PIT.
PIT.pl zachęca do skorzystania z programu e-pity, który nie tylko podpowie, jakie pozycje z PIT-11 przepisać do deklaracji PIT-36, PIT-37, lecz również poprowadzi krok po kroku po przysługujących podatnikowi ulgach i odliczeniach. Program dostępny poniżej:
Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
» Ostatnia szansa na rozliczenie ulgi na dziecko. Rozlicz ją szybko i sprawnie
PIT-11 jest bardzo pomocnym drukiem, który pomaga nam w rozliczeniu zeznania podatkowego. Nie zawsze jednak nim dysponujemy. Brak PIT-11 nie zwalnia podatnika z rozliczenia zeznania PIT. O czym mowa?
O bezwzględnym rozliczeniu PIT powinni pamiętać szczególnie podatnicy, którzy w 2022 roku uzyskali dochód z działalności wykonywanej prywatnie, od którego na bieżąco nie odprowadzali podatku. Dotyczy to np. uzyskania dochodu ze sprzedaży autorskiej książki (poza działalnością gospodarczą) bądź np. sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu. W takich sytuacjach podatnik choć nie dysponuje drukiem PIT-11 nadal musi uwzględnić uzyskane dochody w PIT i je rozliczyć. Zobowiązany jest więc do samodzielnego obliczenia podatku od uzyskanego dochodu, sporządzenia deklaracji PIT-36 do 2 maja i uregulowania należnego podatku w US. W tej sytuacji szczególnie pomocy może okazać się program e-pity rekomendowany przez redakcję PIT.pl. Więcej o programie.
Jeżeli jesteś podatnikiem, który chce skorzystać z deklaracji przygotowanej w Twój e-PIT przez Ministerstwo Finansów, powinieneś przed 2 maja zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i skontrolować swój PIT. Po zalogowaniu do usługi znajdziesz tam nie tylko PIT-11, który Twój pracodawca przesłał zarówno do Ciebie, jak i skarbówki, lecz także rozliczoną na jej podstawie deklarację PIT-37. Nie zmienia to jednak faktu, że warto ją skontrolować. Za wszelkie bowiem błędy w rozliczeniu odpowiada wyłącznie podatnik. To na nim spoczywa obowiązek skontrolowania zeznania podatkowego i uwzględniania w nim dodatkowo uzyskanych dochodów (o ile takie miały miejsce).
O tym, jak uniknąć pułapek przy rozliczaniu PIT na ostatnią chwilę piszemy w artykule ,, PIT za 2022: Jak uniknąć pułapek przy wypełnianiu zeznania podatkowego na ostatnią chwilę?”.
PIT-11PIT-36PIT-37Twój e-PITRozliczenie roczne