Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Przedsiębiorcy nadal bez Twój e-PIT. Są jednak wyjątki

Iwona Maczalska

Rządowa usługa Twój e-PIT podobnie jak w latach ubiegłych, umożliwi automatyczną wysyłkę wyłącznie deklaracji PIT-37 oraz PIT-38 do urzędu skarbowego. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy wcale nie skorzystają z usługi Twój e-PIT. Są bowiem wyjątki, kiedy skorzystanie z Twój e-PIT może być wygodne.

» Pamiętaj o rozliczeniu PIT-28. Rozliczenie przez Twój e-PIT może wpędzić w kłopoty

W 2023 roku podatnicy nadal mogą korzystać z przygotowanej przez rząd usługi Twój e-PIT. Nie znajdą się tam jednak wszystkie deklaracje podatkowe. Chodzi w szczególności o rozliczenia przychodów (dochodów) z działalności gospodarczej. Co z PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28?

PIT przedsiębiorcy w Twój e-PIT

Źródło: shutterstock

Wstępnie wypełnione zeznanie PIT 2023 nie dla przedsiębiorców

Logując się do usługi Twój e-PIT przedsiębiorcy nie znajdą tam przygotowanego, wstępnie wypełnionego przez Krajową Administrację Skarbową zeznania podatkowego PIT-28, PIT-36, czy PIT-36L. Wysłanie zeznania za pośrednictwem Twój e-PIT jest możliwe, lecz bardzo utrudnione. Wymaga bowiem od podatnika samodzielnego uzupełnienia danych podatkowych oraz dokonania wyliczeń.

 

PIT 2023 przedsiębiorca rozliczy samodzielnie?

2 maja nie dojdzie do automatycznej akceptacji i wysyłki PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28 do urzędu skarbowego. Przedsiębiorcy muszą zatem pamiętać, by nie pozostawić zeznania PIT bez żadnego działania. Nieprzygotowany PIT, który nie zostanie przekazany do organu skarbowego, stanie się podstawą odpowiedzialności karnej skarbowej. Przedsiębiorcy muszą więc pamiętać, by swój PIT rozliczyć albo za pośrednictwem Twój e-PIT albo korzystając z prywatnych programów do rozliczeń PIT. 

 

Kiedy rozliczenie PIT przedsiębiorcy w Twój e-PIT korzystne?

Usługa Twój e-PIT może być pomocna dla przedsiębiorcy m.in. w sytuacji łącznia różnych źródeł przychodów. Możliwe jest aby PIT-36 został wysłany samodzielnie przez przedsiębiorcę, a np. PIT-38 został przygotowany za podatnika w usłudze „Twój e-PIT oraz automatycznie wysłany 2 maja. Podobna sytuacja może dotyczyć np. łączenia PIT-36L i PIT-37, czy PIT-36L i PIT-38, PIT-28 i PIT-37, PIT-28 i PIT-38. We wspomnianych przypadkach jedna z deklaracji może nie być przygotowana samodzielnie, a wysłana za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

 

PIT-36, PIT-36L, PIT-28 w e-pity

Przedsiębiorcy zmuszeni do samodzielnego rozliczenia nie muszą martwić się o dokonywanie wyliczeń i ręczne wypełnianie PIT w Twój e-PIT. Redakcja PIT.pl zachęca do rozliczenia za pośrednictwem programu e-pity, który krok po kroku prowadzi przedsiębiorcę po jego deklaracji podatkowej. Program można pobrać poniżej:

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

 

 

PIT-36PIT-28RyczałtSkala podatkowaPodatek liniowyTwój e-PITRozliczenie roczne