Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Złożyłeś korektę PIT 2023? Poczekasz dłużej na zwrot podatku

Iwona Maczalska

Podatnik, który popełnił błąd w rozliczeniu PIT, bądź nie uwzględnił wszystkich przysługujących mu ulg i odliczeń, ma prawo do dokonania korekty deklaracji. Warto jednak pamiętać, że korekta wydłuży czas oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku z urzędu skarbowego. 

» Szybszy zwrot podatku PIT dla niektórych rodzin w 2022 roku

Błędne uzupełnienie pól w deklaracji PIT, brak uwzględnienia druku PIT-11, czy pominięcie przysługującej nam ulgi podatkowej, to tylko nieliczne z błędów, jakie mogą pojawić się w naszym rocznym rozliczeniu. Podatnik nie musi się jednak martwić. Każdą pomyłkę może poprawić, składając korektę swojego zeznania. Może mieć ona różne konsekwencje w postaci większego zwrotu z podatku bądź pojawienia się niedopłaty. Licząc na zwrot z podatku warto pamiętać, że korekta wydłuży czas oczekiwania na przekazanie środków z urzędu skarbowego. 

Korekta PIT 2023. Kiedy zwrot podatku?

Źródło: shutterstock

 

Korekta rozliczenia PIT za 2022 rok

Pomimo wysłania rozliczonego PIT do skarbówki zdarza się niejednokrotnie, że podatnik zauważa błąd w swojej deklaracji, bądź zdaje sobie sprawę, że nie odliczył wszystkich przysługujących mu ulg lub odliczeń. Czasami o fakcie błędnie złożonego zeznania podatnik zostaje poinformowany przez pracownika urzędu skarbowego. Co w takiej sytuacji robić? Podatnik powinien bez zwłoki przygotować zeznanie korygujące, w którym zmieni treść pierwotnie przekazanej deklaracji. W wyniku zmiany zeznanie pierwotnie złożone nie będzie brane przez organ skarbowy pod uwagę.

 

Uwaga! Korektę można złożyć bez wezwania urzędu skarbowego. Dokonywać jej należy aż do zakończenia okresu przedawnienia, zatem z reguły powinno się ją dokonywać przez 5 lat licząc od końca roku, w którym składana jest deklaracja. Zeznania za 2022 rok korygować należy zatem aż do końca 2028 roku.

 

Jak złożyć korektę PIT 2023?

Podatnik ma do wyboru kilka form złożenia korekty zeznania. Są nimi:

  1. Korekta PIT w sposób tradycyjny (za pośrednictwem papierowego druku PIT),
  2. Korekta PIT za pośrednictwem prywatnego programu do rozliczeń,
  3. Korekta PIT za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Redakcja PIT.pl poleca program e-pity, który poprowadzi Cię krok po kroku po korekcie zeznania podatkowego i pomoże wysłać korektę do urzędu skarbowego: 

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

 

Korekta PIT w Twój e-PIT nie zawsze możliwa

Korektę deklaracji PIT można złożyć również w drodze rządowej usługi Twój e-PIT. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy z tej możliwości skorzystają. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów ,,W usłudze Twój e-PIT podatnik może złożyć korektę zeznań PIT-37 i PIT-38 bez względu na to, czy pierwsza wersja zeznania została złożona w usłudze Twój e-PIT, czy w innej formie – elektronicznie przez e-Deklaracje lub papierowo. W przypadku zeznań PIT-28 i PIT-36 podatnik może złożyć korektę wyłącznie dla zeznań, w których nie wykazano przychodów z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej".

 

Ile poczekasz na zwrot PIT po złożeniu korekty zeznania?

Termin na zwrot podatku PIT w przypadku deklaracji PIT złożonych elektronicznie wynosi 45 dni od dnia złożenia zeznania. W przypadku deklaracji złożonych w formie tradycyjnej termin ten wynosi 90 dni.

Złożenie korekty zeznania podatkowego spowoduje, że termin na zwrot podatku wynikający z takiej korekty to 2 miesiące, nie może on jednak nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej albo nie wcześniej niż 45 dni od dnia złożenia korygowanego zeznania podatkowego w formie elektronicznej.

Korekta PITRozliczenie rocznePIT-36PIT-37Podatek PIT