Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Zwrot podatku za 2022 rok. Dlaczego niektórzy otrzymują więcej niż wynika to z PIT?

Ewelina Czechowicz

Pierwsze zwroty, nadpłaconego w 2022 r. podatku są już na kontach podatników. Z maili do redakcji wynika, że w tym roku zwroty realizowane są bardzo szybko. Podatnicy rozliczający zeznania podatkowe zwykle oczekują na zwrot nadpłaconego podatku od 30 do 90 dni. Niektórzy otrzymują w tym roku zwrot po niespełna 2 tygodniach od rozliczenia. Co wpływa na szybki zwrot podatku? I dlaczego niektórzy otrzymują więcej? 

Pani Anna rozliczała się z mężem. Fiskus w ubiegły piątek dokonał zwrotu niespełna 8 tys. złoty nadpłaconego podatku. Pani Anna skorzystała z programu e-pity. Miała prawo do ulgi prorodzinnej, rozliczyła wydatki na termomodernizację oraz koszty użytkowania Internetu. Pani Anna jest zatrudniona na etacie, mąż Pani Anny prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Podatniczka złożyła PIT-36 za pośrednictwem programu e-pity. Wysyłka rozliczenia przez Internet i jego poprawność sprawiła, że fiskus dokonał zwrotu podatku już po 11 dniach od złożenia zeznania podatkowego.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Co trzeci Polak rozliczający się z fiskusem sprawdza swój PIT. Dlaczego warto to zrobić? - PIT.pl

Z kolei Pani Maja i Pan Jan otrzymali zwrot podatku 8 marca, ich zeznanie trafiło do fiskusa 15 lutego. Jak mówi Pani Maja, mąż chciał sprawdzić jak Polski ład wpłynął na naszą sytuację zweryfikował w programie e-pity deklaracje, przygotowaną w e-Urzędzie Skarbowym dodał ulgę prorodzinną i przekazał PIT fiskusowi za pośrednictwem programu, do którego mamy zaufanie od lat. E-pity jeszcze nie zawiodły nas w rozliczeniach.

Jak w terminie otrzymać zwrot podatku z PIT za 2022 rok: 4 kroki i ważne informacje — PIT.pl

 

Wyższy zwrot podatku niż wynika to z zeznania

W tym roku niektórzy z podatników ze zdziwieniem alarmują, że otrzymują wyższe zwroty podatku, niż wynikało, to ze złożonej deklaracji. Pan Maciej złożył swój PIT 15 lutego 2023 r. Kwota nadpłaty z deklaracji wynosiła 6969 zł. Fiskus dokonał zwrotu w wysokości 7964 zł. Podatnik pyta, czy urząd się pomylił.

W 2023 roku zwrot podatku może być wyższy dla niektórych podatników. Ma to związek z ulgą dla klasy średniej, która miała być rekompensatą za zmiany w zakresie obliczania składki zdrowotnej. Jednak ulga została po analizie uchylona, jej miejsce zastąpił hipotetyczny podatek należny (HPN). W tym roku zeznania podatkowe są analizowane przez fiskusa, wyższy zwrot podatku otrzymują podatnicy, którzy stracili na reformie.

Hipotetyczny Podatek Należny

Źródło: Facebook mf.gov.pl

 

Sytuacje, kiedy zwrot podatku jest mniejszy niż wynika to ze złożonego zeznania

Nie każdy jednak może cieszyć się zwrotem podatku. Inne zobowiązania podatkowe, zajęcia komornicze czy mandaty mogą pomniejszyć zwrot podatku lub pozbawić podatnika wpływu na konto wynikającego ze złożonego rozliczenia.  Urząd skarbowy przed realizacją zwrotu bada bowiem stan zaległości na kartach podatkowych. Stąd zwrot podatku może trafić na konto podatnika mniejszy, niż wynikał ze złożonej deklaracji lub nie trafić na rachunek wcale.

Pani Joanna nie wiedziała, że komornik wysłał zajęcia z jej zobowiązań do urzędu skarbowego. Liczyła na zwrot podatku z ulgi prorodzinnej za 2022 rok. Niestety jej zwrot został przekazany na zobowiązania komornicze.

Z kolei Pan Michał jednocześnie złożył do urzędu PIT-38 oraz PIT-36. Z deklaracji PIT-36 wynikał zwrot podatku. Z PIT-38 z kolei podatek do zapłaty i w związku z powyższym fiskus dokonał pomniejszenia zwrotu o zobowiązanie wynikające z deklaracji PIT-38.  Pan Michał bowiem nie dokonał wpłaty zobowiązania z PIT-38 do urzędu skarbowego.

Pani Agnieszka zapomniała zapłacić mandat. Czekała na zwrot ulgi prorodzinnej z PIT. Na konto wpłynęło mniej pieniędzy, niż wynikało to z zeznania rocznego. Po telefonie do urzędu okazało się, że zwrot został pomniejszony o niezapłacony mandat.

Dlatego składając deklarację roczną, warto sprawdzić, czy w urzędzie skarbowym nie mamy zaległości.

5 powodów, dla których warto rozliczyć elektronicznie PIT — PIT.pl

Zwrot podatku za 2022 rok, dlaczego niektórzy otrzymują więcej niż wynika to z zeznania?

Źródło: Shutterstock

 

Termin zwrotu podatku za 2022 r.

Jeżeli z wypełnionego zeznania rocznego PIT wynika, że podatnikowi przysługuje zwrot za ubiegły rok kalendarzowy, warto pamiętać, że sposób złożenia formularza podatkowego ma wpływ na maksymalny czas oczekiwania na wpływ pieniędzy na konto bankowe.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nadpłata podatku podlega zwrotowi w terminie:

  • do 45 dni – PIT złożony elektronicznie,
  • do 3 miesięcy – PIT w wersji papierowej.

Zwrot podatku do 30 dni

Część podatników może otrzymać zwrot nadpłaconego podatku jeszcze wcześniej niż w ciągu 45 dni. Specjalna preferencja dotyczy osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do zwrotu podatku w ciągu 30 dni od dnia złożenia formularza PIT. Obowiązkiem podatnika jest poinformowanie organu podatkowego o fakcie posiadania Karty. W praktyce w tym celu należy to zaznaczyć w polu "informacje uzupełniające" na deklaracjach podatkowych.

 

Status zwrotu w e-Urzędzie skarbowym

Po złożeniu deklaracji podatkowej można w e-Urzędzie skarbowym przeglądać informacje dotyczące statusu zwrotu nadpłaty podatku. Usługa pozwala sprawdzić zwroty dokonane przez fiskusa od stycznia 2020 roku z podatków PIT i VAT. W przypadku podatku PIT w usłudze dostępne będą informacje dotyczące statusu zwrotów z wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). Podatnik może samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy, co może mieć miejsce, np. w przypadku zajęcia wierzytelności. W usłudze znajdzie się również informacja, o sposobie dokonania zwrotu, kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają też informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.

 

Rozliczenie roczneUlga dla klasy średniejWspólne rozliczenie PITPodatki 2022PIT-28PIT-36PIT-37HOT