Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Kiedy zwrot podatku

  W jakim terminie podatnik otrzyma zwrot nadpłaty podatku z PIT za 2022 r.?

  Ewelina Czechowicz 27.01.2021 09:25 (aktualizacja: )

  Zwrot podatku to świadczenie, którego wyczekuje wielu podatników, szczególnie Ci którzy skorzystali w swoim zeznaniu z ulg. Kiedy nastąpią zwroty podatku PIT z rozliczeń podatkowych za 2022 r.? Czy warto już teraz składać zeznania? Wyjaśniamy.

  Sezon rozliczeń za 2022 r. właśnie się rozpoczyna. Do dnia 31 stycznia 2023 r. płatnicy muszą przekazać fiskusowi PIT-11 oraz PIT-4R. Z kolei do końca lutego PIT-11 płatnicy muszą przekazać swoim pracownikom. Zeznania podatkowe za rok 2022  trzeba rozliczyć do 2 maja 2023 r. w przypadku PIT-37, PIT-36, PIT-36L czy PIT-37. W przypadku PIT-28, PIT-16A termin na złożenie zeznania w 2023 r. upłynie również 2 maja. Wszystko to za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu.

  Jeśli podatnicy już teraz złożą deklaracje muszą uzbroić się w cierpliwość, termin na zwrot podatku będzie liczony od 15 lutego 2023 r., tego dnia bowiem Krajowa Administracja Skarbowa udostępni podatnikom ich zeznania podatkowe w rządowej aplikacji Twój e-PIT.

   

  Źródło:shutterstock

  Kiedy nastąpi zwrot podatku za 2022 r.?

  Zwrot podatku będzie uzależniony o tego w jakiej formie zostało złożone zeznanie podatkowe oraz tego, czy nie zawierało ono błędów. Na to kiedy podatnik może liczyć na zwrot podatku, ma wpływ data złożenia deklaracji za 2022 r. oraz forma w jakiej została złożona deklaracja. Co do zasady, im szybciej podatnik się rozliczy tym szybciej uzyska zwrot nadpłaconego podatku.

  Złożenie deklaracji przed 15 lutego 2023 r.

  Z uwagi na fakt, że KAS udostępni zeznania 15 lutego 2023 r. w aplikacji Twój e-PIT, to od tego dnia będzie liczony termin na dokonanie zwrotu podatników, którzy złożyli swoje deklaracje przed tym dniem.

  Ile podatnik będzie czekał na zwrot podatku?

  Są trzy terminy, których musi dotrzymać fiskus w przypadku zwrotu nadpłaconego podatku. I tak:

  • podatnicy, którzy złożyli deklaracje  za rok 2022 r. drogą elektroniczną otrzymają zwrot podatku dochodowego w ciągu maksymalnie 45 dni, licząc od dnia następującego po złożeniu deklaracji.
   Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

   Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

  • podatnicy rozliczający się poprzez papierowy formularz na zwrot nadpłaty PIT będą czekać maksymalnie 3 miesiące.

  Z preferencji skorzystają podatnicy, którzy posiadają kartę dużej rodziny, oni otrzymają zwrot podatku po 30 dniach

  Zwroty zostaną dokonane we wskazanym powyżej czasie pod warunkiem, że zeznanie nie zawierało błędów, a podatnik nie posiadał żadnych zaległości na które mogłaby zostać zaliczona nadpłata podatku. W przypadku korekty zeznania terminy wskazane powyżej biegną na nowo. Natomiast, w przypadku posiadania zaległości w urzędzie skarbowym w zakresie np. innych podatków, mandatów czy zajęć komorniczych nadpłata podatku w pierwszej kolejności zaliczana jest na istniejące zobowiązania.

  Zwrot nadpłaty podatku, na konto czy przekazem?

  W przypadku zwrotu podatku, aby go otrzymać jak najszybciej warto wskazać fiskusowi numer rachunku bankowego, na który powinien dokonać zwrotu nadpłaty podatku. W przypadku braku numeru rachunku bankowego zwrot podatku zostanie wysłany przekazem pocztowym, a urząd skarbowy potrąci jego koszt. Koszt wysłania przekazu to 1% przekazywanej kwoty plus 6 zł opłaty manipulacyjnej. Poczta Polska S.A.  też ma określony termin na przekazanie przekazu pocztowego, co znacząco może wydłużyć czas kiedy zwrot podatku za 2022 r. trafi do podatnika. W przypadku zwrotu podatku przekazem pocztowym, pieniądze dostarczane są na adres zamieszkania zgłoszony przez podatnika w informacji NIP-7, CEiDG-1 lub ZAP-3. W przypadku zmiany adresu podatnik ma obowiązek dokonać zgłoszenia aktualizującego. Zatem, jeżeli zależy nam na czasie, by zwrot podatku trafił do nas jak najszybciej najprościej wskazać numer rachunku bankowego, na który powinien być dokonany zwrot. W przypadku, kiedy podatnik chce aby środki z urzędu skarbowego trafiły na jego rachunek powinien wskazać numer konta bankowego na odpowiednim druku: CEiDG-1, ZAP-3 lub NIP-7 lub w deklaracji rocznej PIT-37. Podanie numeru rachunku w deklaracji podatkowej będzie jednoznaczne ze złożeniem wniosku o zwrot nadpłaty na taki rachunek. Co ważne, druku z numerem rachunku lub danych rachunku w deklaracji PIT nie trzeba składać co roku. Podatnik powinien je wskazać ponownie wyłącznie w przypadku, gdy uległy one zmianie lub chce aby fiskus dokonał zwrotu nadpłaty podatku na inne konto.

  Rozliczenie roczneKorekta PITPIT-36PIT-37RyczałtTwój e-PITOdliczenia w PIT